Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS
آموزش سئو

ساختار سایت چیست و چه اهمیتی بر روی سئو سایت دارد؟

ساختار سایت

ساختار سایت یعنی نحوه طراحی و قرارگیری صفحات مختلف سایت در کنار هم و نحوه لینک دهی داخلی مابین این صفحات است. یکی از موارد مهم در سئو سایت، وجود یک ساختار مناسب برای صفحات سایت است، موتورهای جستجو مختلف مثل گوگل و بینگ همیشه به دنبال کاهش هزینه‌های کرول و بررسی صفحات سایت‌ها هستند و ساختار سایت برای کاهش این هزینه‌ها تاثیر چشمگیری دارد و باعث بهبود سئو سایت شما می‌شود.

ویژگی های یک ساختار مناسب برای سایت

برای سایت‌های مختلف می‌توانید ساختارهای متفاوتی نیز طراحی کنید و خیلی از دوستان سئوکار و مدیران سایت روی این مسئله به صورت سلیقه‌ای کار می‌کنند و از خیلی از مواردی که می‌تواند به راحتی باعث رشد سئو سایت شود قافل می‌شوند.

تجربه کاربری UX

تجربه کاربری مهم‌ترین مسئله در هنگام طراحی ساختار سایت و سئو است و اگر به صورت مناسبی برای کابران طراحی نشده باشد ممکن است حتی با وجود رشد نسبی در سئو نتوانید نرخ تبدیل مناسبی ایجاد کنید و خیلی از مشتریان خود را در آخرین مرحله از رسیدن به هدف از دست دهید.

برای مثال استفاده از فیلتر محصول در صفحات دسته بندی باعث می‌شود تا کاربران به راحتی محصولات مورد نظر خود را بیابند، یا ایجاد ساختار شبکه ای برای محصولات با تنوع بالا، به این صورت که هر شیکه دارای یک صفحه مختص به خود باشد باعث بهبود نرخ تبدیل (cro) می‌شود.

دوری از ایجاد صفحات مشابه

تا جایی که امکان دارد از تولید صفحاتی که دارای کلمات کلیدی و محتوای مشابه هستند خود داری کنید مگر در مواردی که نیاز به اینکار باشد. چون این کار باعث کنیبالیزیشن (Cannibalization) می‌شود و صفحات شما برای رسیدن به رتبه‌های بهتر باهم رقابت خواهند کرد. برای مثال دو کلمه خرید گوشی با خرید گوشی سامسونگ در تشابه خیلی زیادی باهم دارند و بدون شک اگر بدون استراتژی اقدام به ساخت این دو صفحه کنید باعث رقابت بین دو صفحه می‌شود. اما با لینک سازی خارجی (بک لینک) و لینک سازی داخلی مناسب از صفحات مختلف می‌توانید از این اتفاق جلوگیری کنید.

 

لینک سازی داخلی مناسب

ساختار سایت باید به گونه‌ای باشد که بیشترین لینک داخلی به صفحات با ارزش‌تر باشد و از لینک دهی زیاد به صفحات کم‌ ارزش‌تر پرهیز کنید. در واقع هدف اصلی ما از ساخت صفحات کم ارزش، کمک به رشد صفحات با ارزش‌تر است، برای مثال ما از صفحات وبلاگ برای قوی‌تر کردن صفحات دسته بندی استفاده می‌کنیم و در اکثر موارد از لینک دهی برعکس پرهیز می‌کنیم، اما از صفحات ارزشمند به صفحات ارزشمند مرتبط دیگر لینک می‌دهیم.

از طرفی لینک سازی داخلی مناسب باعث می‌شود موتورهای جستجو نیز راحت تر صفحات مهم شما را تشخیص دهند و صفحات جدید را بیابند،درست است که شما با استفاده از سایت مپ نیز می‌توانید به موتورهای جستجو این صفحات را معرفی کنید اما تا وقتی ساختار سایت شما مناسب نباشد موتورهای جستجو نمی‌توانند صفحات با ارزش شما را شناسایی کنند، ممکن است صفحات کم ارزش‌تر در نتایج جستجو نسبت به صفحات با ارزش‌تر شما رتبه‌های بهتری کسب کنند.

ui ux سایت

استفاده از Schema

استفاده از schema مناسب یکی از روش‌های بهبود ساختار صفحات یک وب سایت است که کار موتورهای جستجو را برای درک محتوا آسان‌تر می‌کند، همانظور که بالاتر اشاره کردیم موتورهای جستجو تلاش دارند تا محتوای صفحات را به راحتی تشخیص درک کنند و اینگونه هزینه های سرسام آور سرور و هزینه های جانلی را کاهش دهند و عاشق وب سایت‌هایی هستند که برای اینکار به آن‌ها کمک می‌کنند و این وب سایت ها را در نتایج جستجو در رتبه‌های بهتری نمایش می‌دهند.

از طرفی برای بعضی کلمات کاربران به دنبال صفحاتی با ویژگی‌های متفاوت هستند و موتورهای جستجو این مورد را به می‌دانند، برای مثال اگر برای صفحه قیمت گوشی شما یک صفحه وبلاگ درست کنید و به کاربران اطلاعاتی مثل قیمت گوشی ندهید، کاربران بعد از مواجه شدن با این صفحه به سرعت آن را می‌بند و این اقدام به گوگل این سیگنال را می‌هد که این صفحه مناسب سرچ این عبارت نبوده و به مرور زمان رتبه های به دست آمده را از دست خواهید داد.

نتیجه گیری ساختار سایت

همانطور که اشاره کردیم ساختار سایت اهمیت بسیار بالایی روی سئو و نرخ تبدیل شما دارد، اما مسئله مهم این است که هرکدام از ویژگی هایی که ذکر کردیم دارای جزئیات فراوانی است که پیاده سازی دقیق آن نیاز به آموزش و تجربه بالایی دارد و برای کسب و کارهای متفاوت شرایط متفاوتی دارد و پیشنها می‌کنیم قبل از طراحی صفحات سایت خود با یک مشاور و کارشناس سئو مشورت کنید. برای اینکار می‌توانید از خدمات مشاوره‌ای ما نیز استفاده کنید.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *