Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS
آموزش سئو

سایت مپ چیست؟ ساخت سایت مپ و ثبت نقشه سایت در سرچ کنسول گوگل

سایت مپ یک فایل شامل لیست url محتواهای مهم سایت است که باعث می‌شود موتورهای جستجو راحت تر صفحات سایت را پیدا کنند و آن‌ها را خزیده (Crawl) و ایندکس (index) کنند. سایت مپ باعث می‌شود که کرول باجت (Crawl Budget) سایت صرف صفحات مهم‌تر شود، بدون وجود سایت مپ ممکن است موتور جستجو مقدار منابعی که برای سایت شما در نظر گرفته است را صرف خزیدن صفحات بی اهمیت کند و از خزش صفحاتی که برای کسب و کار شما مهم‌ هستند قافل شود.

 

چه سایت هایی نیاز به سایت مپ دارند؟

همانطور که گفتیم خزنده های موتورهای جستجو با دنبال کردن لینک های داخلی (Internal links) و لینک های خارجی (External links) صفحات جدید را پیدا می‌کنند.

سایت های کوچک تر معمولا فاقد لینک سازی خارجی هستند و از طرفی کرول باجت (Crawl Budget) خیلی کمی دارند و ممکن است در صورت وجود یک اشتباه کوچک در لینک سازی داخلی، برخی صفحات سایت شما هرگز از طرف موتور های جستجو دیده نشده و ایندکس نشوند.

سایت های بزرگ تر نیز معمولا چون تعداد صفحات بسیار زیادی دارند ممکن است موتورهای جستجو کرول باجت سایت را صرف خزیدن صفحات بی ارزش‌تر کنند و از صفحات با ارزش تر قافل شوند. اما توجه کنید اگه در حال ساخت سایت مپ برای سایت های بزرگ هستید فایل شما نباید حجمی بیشتر از ۵۰ مگابایت داشته باشد.

با توجه به نکات ذکر شده وجود سایت مپ برای تمام وب سایت ها چه کوچک و چه بزرگ ضروری است.

 

انواع سایت مپ

سایت مپ مقالات سایت: این نوع از سایت مپ به صورت یک فایل XML است که لیست صفحات مهم سایت شما در آن قرار دارد.

سایت مپ ویدیو : این سایت مپ حاوی آدرس فایل ویدیوهای وب سایت است.

سایت مپ تصاویر: این سایت مپ نیز حاوی آدرس تصاویر داخل وب سایت است.

سایت مپ اخبار: این سایت مپ مخصوص اخبار وب سایت است که به موتورهای جستجو این سیگنال را می‌دهد که این صفحات اولویت بیشتری برای ایندکس دارند.

 

ساخت سایت مپ برای سایت های غیر وردپرسی

معمولا برای سایت های غیر وردپرسی از سایت مپ غیر داینامیک استفاده می‌شود که با اضافه شدن هر صفحه به وب سایت، url این صفحه را به صورت دستی به سایت مپ اضافه می‌کنید. برای ساخت سایت اولین بار می‌توانید از سایت های ساخت سایت مپ مثل www.mysitemapgenerator.com استفاده کنید و بعد از ساخت سایت مپ به شما یک فایل html می‌دهد که می‌توانید پس از حذف صفحاتی که نیاز ندارید روی هاست خود آپلود کنید و از آدرس آن برای معرفی به موتورهای جستجو استفاده کنید.

ساخت سایت مپ برای سایت های وردپرسی

در سایت های وردپرسی می‌توانید به راحتی اقدام به ساخت سایت مپ کنید و نیازی نیست به صورت دستی بعد از ساخت هر صفحه url آن را به صورت دستی به سایت مپ اضافه کنید، چون افزونه های وردپرسی اینکار را به صورت اتوماتیک برای شما انجام می‌دهند.

افزونه Yoast SEO

افزونه Rank Math

افزونه Google XML Sitemaps

ثبت سایت مپ در سرچ کنسول گوگل

گوگل محبوب ترین موتور جستجوی حال حاضر است که اکثر وب سایت ها برای رسیدن به نتایج برتر این گوگل سایت خود را سئو می‌کنند. حال برای ثبت سایت مپ نیاز است که ابتدا وب سایت شما در سرچ کنسول ثبت شده باشد، در صورتی که اینکار را قبلا انجام داده‌اید، برای ثبت سایت مپ وارد Google Search Console شده و گزینه‌ی Sitemap را از منوی سمت چپ انتخاب کنید. حال آدرس URL سایت‌مپ خود را وارد کرده و روی دکمه Submit کلیک کنید.

 

اطلاع دادن به گوگل از آپدیت مقاله

درست است که در بعضی سایت‌مپ‌ها زمان آخرین بروزرسانی محتو نیز درج شده است، اما بهتر است بعد از آپدیت هر صفحه از طریق ابزار  URL inspection درخواست ایندکس دوباره برای صفحه مورد نظر دهید تا گوگل سریع تر متوجه آپدیت محتوای شما شود. سعی کنید تا زمانی که تغییرات اساسی روی محتوای صفحات خود انجام نداده‌اید تاریخ انتشار محتوایی که داخل صفحه مذکور است را تغییر ندهید.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *