Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS
304 not modified چیست

احتمالا زمانی که برای سئو یک وب سایت وارد سرچ کنسول می‌شوید در قسمت اخطارهای سرچ کنسول با کد ۳۰۴ not modified رو به رو شده‌اید.

این ریسپانس کد از سمت سرور در مرورگر به نمایش گذاشته می‌شود که به مرورگر و موتورهای جستجو نشان می‌دهد که این صفحه دارای دیتای ثابتی است و اگر برای اولین بار به این صفحه سر زده‌اید دیگر نیازی نیست که این صفحه را در آینده نزدیک کرول کنید و به مرورگرهای مختلف نیز این سیگنال را می‌دهد که نیازی نیست کش این صفحات را در کوتاه مدت پاک کنند و می‌توانند از کش قبلی استفاده کنند.

زمانی که مرورگر و خزنده برای اولین بار درخواستی را برای سرور ارسال می‌کند، سرور میزبان به این درخواست با کد HTTP 200 OK و کد هش خود با نام ETag پاسخ می‌دهد و زمان این درخواست را نیز ثبت می‌کند.

هنگامی که مرورگر یا خزنده بعد از دفعه اول درخواستی را به سمت سرور میزبان ارسال کند، این سرور دیتای مربوط به هش ETag خزنده و مرورگر را با ETag روی فایل‌های خود مقایسه می‌کند.

 • در صورتی که این دو یکسان باشند سرور استاتوس کد ۳۰۴ یا ۳۰۴ not modified را بر می‌گرداند.
 • در صورتی که این دو یکسان نباشند سرور استاتوس کد ۲۰۰ یا ok را بر می‌گرداند.

اهمیت کد ۳۰۴ not modified در سئو چیست؟

اهمیت کد ۳۰۴ not modified زمانی به چشم می‌آید که بدانید موتورهای جستجویی مانند گوگل برای خزیدن وب سایت‌های مختلف محدودیت‌هایی اعمال می‌کنند تا هزینه منابع و سرورهای خود را مدیریت کنند. به همین منظور نسبت به قدرت یک وب سایت و صفحاتی که دارند به آن‌ها کرول باجت اختصاص می‌دهند.

این کرول باجت بر اساس تعداد درخواست به سرور است، به همین منظور یک سئوکار باید تلاش کند تا به موتورهای جستجو کمک کند تا این کرول باجت را صرف صفحات مهم‌تر کند.

یکی از کارهایی که برای بهینه سازی صفحات سایت در امتداد کرول باجت انجام می‌شود این است که با ریسپانس کد ۳۰۴ not modified به موتورهای جستجو اعلام کنیم که نیازی به خزش دوباره بعضی صفحات نیست و این صفحات تغییراتی نسبت به خزش قبلی نداشته است.

Comments (2)

 1. مسعود خرّمی
  ۱۴۰۲-۰۸-۳۰ پاسخ

  اقا دمت گرم، خیلی مفید و کاربردی بود و مثل سایت های دیگه توضیحات اضافی نداشت.

  • علی احمدی
   ۱۴۰۲-۱۲-۱۶ پاسخ

   خواهش می‌کنم. ممنون از شما

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *