Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS
آموزش سئو

معرفی و آموزش ابزار Disavow و حذف بک لینک های اسپم

موتورهای جستجو برای رتبه بندی وب سایت ها در نتایج جستجو از فاکتورهای مختلفی استفاده می‌کنند. یکی از تاثیر گذارترین فاکتورها، لینک های خارجی (Backlink) است.

هرچه بک لینک های یک سایت با کیفیت تر باشد باعث رشد سئو سایت خواهد شد اما برعکس این موضوع نیز صادف است که هرچه بک لینک های سایت دارای کیفیت پایین و یا به صورتی باشد که به موتورهای جستجو این سیگنال را بدهد که شما قصد دور زدن الگوریتم های آن‌ها را دارید باعث افت سئو سایت شما خواهد شد.

تاثیر بالای بک لینک باعث شده است تا رقبا اقدام به خرید بک لینک های اسپم برای کاهش اعتبار وب سایت شما کنند.

گوگل یکی از موتورهای جستجویی است که برای در امان ماندن از این رقبا ابزاری به نام disavow  معرفی کرده است که می توانید تاثیر بک لینک های اسپم را توسط آن حذف کنید.

در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد تا بتوانید با این ابزار بک لینک های اسپم خود را شناسایی و تاثیر نامطلوب آن‌ها را حذف کنید، یک نمونه فایل disavow نیز برای شما قرار داده ایم.

 

شناسایی بک لینک‌های وب سایت

برای حذف تاثیر بک لینک های اسپم وب سایت ابتدا باید این بک لینک ها را شناسایی کنید. برای شناسایی این بک لینک ها روش های زیادی وجود دارد.

اولین روش استفاده از ابزار  گوگل سرچ کنسول است که متاسفانه گوگل در این قسمت تعداد کمی از بک لینک های سایت شما را نشان می‌دهد اما می‌توانید از این قسمت هم بعضی از لینک های اسپم خود را پیدا کنید.

دومین روش استفاده از ابزار قدرتمند ahrefs می باشد. این ابزار قدرتمندترین ابزار برای شناسایی بک لینک های اسپم شما است.

سومین روش استفاده از ابزار moz است که نست به ابزار ahrefs  ضعیف تر بوده و بک لینک های وب سایت شما را با تاخیر شناسایی کرده و برای شما به نمایش می‌دهد.

چهارمین روش استفاده از ابزار SEMrush است که می‌توانید بک لینک‌های سایت خود را با آن بررسی کنید اما این ابزار نسبت به ابزارهای قبلی ضعیف‌تر است.

 

شناسایی بک لینک های اسپم

برای تشخیص بک لینک های اسپم از بک لینک های غیر اسپم ایده و نظرات مختلفی وجود دارد.

اما به طور کلی چند نوع از لینک ها را می توان به عنوان اسپم در نظر گرفت که این اسپم بودن لینک ها برای سایت های مختلف می تواند معیارهای دیگری داشته باشد. یعنی یک لینک می‌تواند برای سایتی اسپم باشد و برای یک سایت دیگر اسپم نباشد.

لینک هایی که دارای اسپم اسکور ( مربوط به ابزار moz ) بالایی هستند. در این مورد استثناهایی نیز وجود دارند. مثل سایت های معروف و سایت هایی که بازدید بالایی دارند و سایت های دانشگاهی که در این موارد سایت با اسپم درصد بالا نیز می توان به عنوان بک لینک خوب شناخته شود.
لینک‌های تعداد بالایی که با انکرتکست یکسان به یک صفحه یا چند صفحه از وب سایت شما داده شده اند.
لینک هایی که برای تبادل لینک بین دو وبسایت مشخص ساخته می شوند.
لینک هایی که توسط نرم افزارهای ساخت بک لینک انبوه ساخته می شود.

ساخت فایل txt برای disavow

برای معرفی بک لینک های اسپم وب سایت خودتون به گوگل با ابزار disavow به یک فایل txt نیاز دارید که بک لینک ها مورد نظر شما در داخل آن نوشته شده باشند.

برای اینکه به گوگل بگید کل بک لینک های یک دامنه رو برای شما حذف کنه نیازه که از عبارت domain: استفاده کنید، مثال:

domain:spam.com

اما اگر میخواهید فقط یک url یا صفحه از وب سایت مورد نظر شما برای شما درنظر گرفته نشود از url آن صفحه بدون درج هیچ عبارت دیگری استفاده کنید.

برای دانلود نمونه فایل disavow کلیک کنید.

 

آپلود فایل txt بر روی ابزار disavow

برای دسترسی به ابزار disavow با جیمیل لاگین شده بر روی لینک زیر کلیک کنید. توجه کنید برای آپلود فایل disavow سایت نباید به صورت Domain properties روی سرچ کنسول وریفای شده باشد.

لینک دسترسی به ابزار disavow

همانند تصویر زیر در این قسمت آدرس وب سایت خود را انتخاب کرده و فایل خود را آپلود کنید.

 

اگر قبلا فایلی آپلود کرده باشید می توانید فایل آپلود شده قبلی خود را دانلود کنید که این فایل به صورت فایل txt در اختیار شما قرار خواهد گرفت. سپس لیست بک لینک های اسپم جدید خود را به این فایل اضافه کنید و دوباره آپلود کنید.

بعد از آپلود فایل خود بر روی گوگل همانند تصویر بالا به شما تعداد دامنه و url هایی که disavow کردین نمایش داده خواهد شد.

بعد از انجام مراحل بالا مدتی طول می کشد تا فایل آپلودی و لینک های معرفی شده در نتایج گوگل تاثیر گذار باشند بنابراین نیاز است تا صبور باشید.

توجه: اگر مهارت و تجربه کافی برای شناسایی بک لینک های اسپم ندارید می‌توانید برای شناسایی لینک های اسپم و ایجاد فایل disavow از تیم سئو وین کمک بخواهید. برای اینکار به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *