Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS

اگر شما سایت وردپرسی دارید، پس نیاز به افزونه های مورد نیاز برای سئو وردپرس خواهید داشت. یکی از بهترین افزونه های سئو، yoast seo هست. البته این افزونه ۲ مدل رایگان و پولی دارد. تفاوت زیادی بین افزونه پولی و رایگان آن وجود ندارد. حتی با کمک افزونه های رایگان دیگر هم می توان قسمت پولی آن را پوشش داد. اما اینجا قصد نداریم که تفاوت بین این ۲ را برای شما شرح دهیم. قصد داریم به صورت کلی یک آموزش افزونه یوست سئو را ارائه دهیم.

چرا باید از افزونه yoast seo استفاده کنیم؟

حتی سئوکارهای حرفه ای هم برای سایت های وردپرسی این افزونه را استفاده می کنند. البته هدف سئوکاران برای استفاده از افزونه سئو وردپرسی، انجام دادن یکسری کار اتوماتیک توسط این افزونه ها و زمان بیشتر برای کارهای مهمتر هست.

این افزونه می تواند حتی برای مدیریت سایت که آشنایی چندانی با سئو ندارد کمک خوبی باشد. راهنمایی های خوبی که این افزونه انجام می دهد می تواند برای سئوکاران مبتدی نکات جالبی داشته باشد.

آیا افزونه یوست سئو کارهای سئوی سایت ما را انجام می دهد؟

یک تفکر اشتباه در خیلی از گروه های تلگارمی و سایتهای ضعیف که در حوزه سئو فعالیت می کنند وجود دارد که به کاربارن خود می گویند با نصب افزونه سئو می توانید کارهای سئوی خود را به آنها بسپارید و سئوی داخلی سایت خود را با اطمینان کامل انجام دهید.

در واقع افزونه یوست سئو و افزونه های حرفه ای و معروف سئو هیچ کار خاصی بر روی سایت انجام نمی دهند. آنها فقط یکسری تنظیمات و راهنمایی های را به شما می دهند که در صورت نیاز بتوانید از آنها استفاده کنید.

همچنین راهنمایی های افزونه ها هیچ وقت برای سایتهای فارسی زبان مناسب نبوده است. زیرا انها از تحلیل کلمات فارسی تا حدی ناتوان هستند. پس اگر راهنمایی خاصی در مورد چگالی کلمات و یا دیسکریپشن تصاویر و یا نوع قرارگیری کلمات در متن می دهند مناسب هر سایتی حتی سایتهای انگلیسی زبان هم نیست. شما نباید صد در صد راهنمایی افزونه یوست را در سایت خود اجرا کنید.

آموزش نصب افزونه Yoast SEO

شما می توانید در داخل پیشخوان وردپرس و بخش افزونه ها و افزودن، در قسمت سرچ کلمه Yoast SEO را بزنید و نسخه رایگان ان را در سایت خود فعال کنید. وقتی این افزونه نصب می شود در بخش کناری سایدبار پیشخوان همانطور که در اولین عکس مشاهده می کنید، تنظیمات یوست سئو نشان داده خواهد شد و در منوی بالای پیشخوان هم حرف y وجود خواهد داشت.

مهمترین قسمت های افزونه یوست

بخش پیشخوان در افزونه Yoast SEO

افزونه yoast دارای یکسری تب ها هست که شما می توانید از آنها برای تنظیمات اولیه سئوی خود کمک بگیرید. ما در این بخش این موارد را برای شما مشخص خواهیم کرد.

در ابتدا بخش پیشخوان آن را در بخش زیر مشاهده خواهید کرد.

ابزارهای وبمستر: سپس بخش دیگری که باید سایت را به سرچ کنسول وصل کنید را مشاهده خواهید کرد. در قسمتی که کمرنگ شده است باید کد تاییر از سرچ کنسول را در این قسمت وارد کنید و دکمه وریفای در کنسول را بزنید.

فیلد امکانات یوست سئو: در بخش امکانات هم سعی کنید تمامی موارد را روشن نگه دارید. البته در این قسمت گزینه های زیادی وجود دارد. ولی بهتر هست همه را در حالت فعال نگه دارید. بستگی به نوع سایت شما هم دارد.

بخش ظاهر جستجو در افزونه یوست

این بخش شامل بخشهای مهمی هست که در ادامه با تصاویر هر بخش شما را آشنا می کنیم.

بخش عمومی: همانن بخش زیر عمل کنید. برای تایتل سایت شما لازم هست. به طور مثال ” آموزش افزونه یوست | تحلیل سئو ”

انواع محتوا: در این بخش شما می توانید معین کنید که کدام بخشهای وبسایت توسط رباتهای گوگل دیده و ایندکس شوند. حتما برگه ها ، نوشته و محصولات را ایندکس کنید.یکسری از سئوکاران محصولات را ایندکس نمی کنند. یک نوع استراتژی در سئو هست.

طبقه بندی: در این بخش که مربوط به دسته بندی نوشته ها و محوصلات هست می توانید تعیین کنید که آیا این دسته بندی ها ایندکس شوند و یا نه؟ بستگی به استراتژی سئوی شما دارد. اما اگر آشنایی خاصی با سئو ندارید بگذرید تا به صورت پیشفرض بماند.

بایگانی ها: سعی کنید طبق تصویر زیر قرار دهید و کار خاصی بر روی آن انجام ندهید. اما اگر نویسنده زیاد در سایت دارید حتما برای آنها پروفایل در شبکه های اجتماعی تشکیل دهید و صفحات آنها را ایندکس کنید.

قسمت شبکه اجتماعی افزونه یوست

در این بخش که نیاز به تصویر آنها مشخص هست، می توانید خیلی راحت آدرس دقیق شبکه های اجتماعی خود را قرار دهید.

بخش تغییر مسیر

همانطور که در تصویر زیر می بینید انواع تغییر مسیر در افزونه یوست تعریف شده است و شما می توانید از هر کدام از آنها استفاده کنید. مهمترنی کاربرد را ریدایرکت ۳۰۱ و همچنین کد هدر ۴۱۰ در سایت خواهد داشت. تعاریف هر کدام از آنها در جلوی انها توضیح داده شده است.

بخش تنظیمات افزونه یوست در قسمت ویرایش نوشته و برگه

شما در عکسهای زیر به ترتیت در ابتدا بخش کامل و زیر منوهای افزونه یوست را مشاهده می کنید. در ادامه هر منو را باز می کنیم و قسمتهای هر زیر منو را با هم نگاه می کنیم.

بخش پیش نمایش گوگل: در این بخش شما با ویرایس قسمت تایتل و url و متادیسکریپشن نوع قرر گیری آنها در سرچ گوگل(موبایل و دسکتاب) را مشاهده می کنید.

آنالیز سئو در یوست سئو: در این بخش این افزونه راهکارهایی را به شما می کند تا بتوانید متن را از لحاظ سئو بهتر کنید. البته می تاون گفت حتی سئوکاران مبتدی هم نیاز نیست که به این بخش اهمیت زیادی بدهند و تمام چراغهای یوست را سبز کنند.

کلید واژه مرتبط: این بخش که اصلا توسط گوگل دیده نمی شود و فقط به شما کمک می کند که بدانید کلماتی که در این متن هدف گرفته اید تا چه اندازه در آن تکرار شده است.

محتوا شاخص: چنانچه محتوای شما برای شما اهمیت زیادی دارد و همانند یک صفحه لندینگ برای شما هست و قرار هست که ترافیک و استراتژی خاصی بر روی آن داشته باشید می توانید این تیک را بزنید. اصلا ربطی به گوگل ندارد و فقط برای شما اهمیت خواهد داشت.

بخش پیشرفته در یوست

این بخش بسیار مهم هست. این بخش تعیین می کند که آیا قصد دارید که گوگل این صفحه را ایندکس کند یا نه؟ آیا قصد دارید که گوگول لینک های داخل صفحه را ایندکس کند یا نه؟ حتی می توامنید تعیین کنید که آیا این صفحه به صفحه دیگری از سایت شما کنونیکال (Canonical) شود یا نه؟

جمع بندی یوست سئو

این افزونه یکی از بهترنی افزونه ها با نصب بسیار زیاد در سایتهای وردپرسی هست. شما باید تنظیمات آن را به صورت دقیق انجام دهید. باید تعیین کنید که چه صفحاتی از سایت شما قرار هست ایندکس شود و چه صفحاتی ایندکس نشوند. همچنین در بخش انالیز نوشته و برگه می توانید یکسری از نکاتی که به شما راهنمایی می کند را نادیده بگیرید. مثلا لینک خارجی را نیاز نیست که انجام دهید. یا حتما نیاز نیست که آدرس سایت را فارسی کنید تا کلمه کلیدی در قسمت url وارد شود. در مجموع یک افزونه کاربردی که فقط قصد کمک کردن دارد. مهمترنی کاری که انجام می دهد ساخت نقشه xml و بررسی ایندکس دستی و اتوماتیک هر نوع نوشته و با بگره و دسته بندی و برچسب هست.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *