Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS
آموزش سئو

سئو کلاه سفید چیست و از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

اگر کسب و کار آنلاینی دارید، باید بدانید که موتورهای جستجو یکی از کم هزینه ترین، پایدارترین و بزرگ ترین منابعی هستند که می تواند مخاطبان شما را به سایت هدایت کنند. اگر تجربه کسب و کار آنلاین دارید و کمی با سئو آشنا هستید، حتماً نام سئوی کلاه سفید به گوشتان خورده است! سئوی کلاه سفید به شما کمک می کند تا یک دوست واقعی برای سایت خود داشته باشید؛ نام آن گوگل است. اگر بخواهید سایت خود را به گونه ای سئو کنید که برای مدت طولانی در صفحات اول گوگل در صفحه نتایج خودنمایی کنید، سئو کلاه سفید بهترین راه کار است. در این مقاله می خواهیم به بررسی سئو کلاه سفید، اهمیت آن و در نهایت بررسی بخش های مختلف سئو کلاه سفید بپردازیم! پس اگر می خواهید سایت خود را سئو کنید و برای مدت طولانی در صفحات اول گوگل باشید، در این مقاله ما را همراهی کنید.

سئو کلاه سفید و انواع دیگر سئو چیست؟

پیش از آن که بخواهیم به بررسی سئوی کلاه سفید بپردازیم، باید به صورت خلاصه به انواع روش های سئو بپردازیم تا درک سئوی کلاه سفید راحت تر شود. سئو روش های مختلفی دارد که هر یک از آن ها مزایا و معایب خاص خود را دارند که بهترین نوع آن سئوی کلاه سفید است. انواع سئو عبارتند از:

· سئو کلاه سفید

اولین و بهترین نوع سئو که به عنوان سئو قانونی شناخته می شود، سئو کلاه سفید است. با استفاده از سئو کلاه سفید می توانید سایت خود را با روش هایی که کاملاً بر اساس قوانین موتور جستجوی گوگل است بالا بیاورید. احتمال جریمه یا پنالتی شدن سایتی که با سئو کلاه سفید و بدون دور زدن قوانین گوگل بالا آمده است، بسیار کم (تقریباً غیر ممکن) است. همچنین لازم است بدانید سایت هایی که با استفاده از سئو کلاه سفید بالا هستند، در حالت کلی با شیب ملایم رو به رشد هستند! به همین دلیل پیشنهاد همه سئو کاران این است که از سئو کلاه سفید استفاده کنید.

· سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سفید هم نوعی سئو است که در آن سئو کاران تلاش می کنند تا با دور زدن قوانین گوگل سایت ها را به رتبه های اول گوگل برسانند. البته اگر از سئو کلاه سیاه استفاده کنید، دیر یا زود گوگل متوجه می شود و سایت شما را جریمه سنگینی می کند! تا جایی که پس از چند سال هم نمی توانید به رتبه سابق برگردید و ممکن است نیاز به تغییر دامنه و محتوای سایت خود داشته باشید. استفاده از این روش تنها برای سایت هایی که می خواهند برای مدت موقت بالا باشند پیشنهاد می شود! مثلاً اگر یک سایت برای یک جشنواره خاص است که تنها یک بار برگزار می شود، این روش مناسب است. البته باز هم باید توسط متخصصان بسیار حرفه ای انجام شود تا در همان روز های اول سایت شما پنالتی نشود.

سئو کلاه خاکستری

یکی دیگر از انواع سئو که اکثر متخصصان سئو از آن استفاده می کنند، سئو کلاه خاکستری است. در سئو کلاه خاکستری راه کارهای سئو کلاه سفید و کلاه سیاه با هم استفاده می شوند و اگر به صورت دقیق و حرفه ای انجام شود، احتمال آن که پنالتی شوید بسیار کم است. در واقع در این روش، همه راه کار های سئو کلاه سفید انجام می شود و در کنار آن، راه کار های سئو کلاه سیاه هم به صورت کاملاً کنترل شده انجام می شود.

بنابراین سئو کلاه سفید به معنای افزایش رتبه یک سایت با استفاده از قوانین گوگل است؛ به طوری که اصلاً قصد دور زدن گوگل برای افزایش رتبه را نداشته باشید. در ادامه این مقاله به بررسی اهمیت سئو کلاه سفید و بخش های مختلف آن می پردازیم تا برای کسب و کارتان استفاده کنید.

چرا استفاده از سئو کلاه سفید اهمیت زیادی دارد؟

در سال های اخیر تعداد زیادی سایت ایجاد شده اند و اگر قصد راه اندازی سایتی را داشته باشید، بدون شک چندین رقیب بزرگ برای شما وجود دارد. استفاده از سئو کلاه سفید با توجه به حوزه رقابتی ممکن است تا چند سال طول بکشد تا نتیجه لازم را بگیرید. اما مسئله مهمی که وجود دارد، این است که نتایج حاصل از سئو کلاه سفید برای مدت زمان طولانی ماندگار است و اگر پس از رسیدن به رتبه های بالا به سئوی سایت خود اهمیت بدهید، برای همیشه بالا خواهید ماند و این مسئله اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین اگر می خواهید سایت شما برای همیشه بالا باشد و فرصت کافی برای سئو کردن سایت خود به روش کلاه سفید را دارید، حتماً از این روش استفاده کنید.

هدف گوگل از رتبه بندی سایت ها، نمایش سایت های بهینه و ارزشمند به کاربران است! بخش های مختلف سئو کلاه سفید هم برای این هستند که بتوان یک سایت بهینه و ارزشمند برای کاربر ایجاد کرد. یکی از بخش های مهم سئو کلاه سفید، محتوای ارزشمند است. اگر بتوانید محتوای ارزشمندی به کاربران ارائه کنید، به راحتی می توانید به راحتی می توانید گوگل را متوجه این موضوع کنید که محتوای شما برای کاربران ارزشمند است! در واقع گوگل رفتار کاربران در سایت را بررسی می کند و اگر محتوای سایت شما ارزشمند و کاربردی باشد، کاربر مدت زیادی در آن می ماند و از صفحات دیگر سایت شما هم بازدید می کند؛ در این صورت گوگل متوجه می شود که محتوای شما ارزشمند است و آن را در صدر نتایج جستجوی گوگل نمایش می دهد. در بخش بعدی به بررسی کامل سئو محتوا می پردازیم تا راحت تر بتوانید این بخش از سئو کلاه سفید را درک کنید.

سئوی محتوا، دوست خوب سئو کلاه سفید!

سئو محتوا به معنای رعایت اصول سئو در بخش محتوای سایت است! گوگل ادعا کرده است که اگر یک محتوا برای کاربران ارزشمند باشد، آن را در صدر نتایج نشان می دهد و به همین دلیل وبمسترها به ساختار محتوا اهمیت نمی دهند. درست است که هدف گوگل نمایش سایت ها و محتوای با کیفیت با کاربران است اما این دسته از افراد یک موضوع را فراموش کرده اند! گوگل به قدر کافی از هوش مصنوعی استفاده کرده است اما هنوز هم ربات ها سایت شما را بررسی می کنند. به همین دلیل است که برای آن که بتوانید محتوای خود را در صدر نتایج گوگل نمایش دهید، باید حتماً برخی اصول سئو محتوا و ساختار بهینه را رعایت کنید. سئوی محتوای از بخش های مختلفی تشکیل می شود که در این بخش بررسی می کنیم:

  • تحقیق کلمات کلیدی: اولین قدم برای داشتن محتوای بهینه، تحقیق کلمات کلیدی است تا بدانید کاربران چه کلماتی را در گوگل جستجو می کنند! سپس همان کلمات را در محتوای خود به طور صحیح استفاده کنید.
  • استفاده از کلمات کلیدی طولانی: کلمات کلیدی طولانی (long tail keyword) از مهم ترین فاکتور های سئو محتوا هستند! در برخی کلمات کلیدی کوتاه رقابت بسیار زیاد است و در کمتر از چند سال نمی توانید به رتبه دلخواه برسید. استفاده از کلمات کلیدی طولانی که رقابت کمتری در آن وجود دارد، می توانید رتبه خوبی کسب کنید.
  • استفاده از انواع دیگر محتوا: استفاده از محتوای متنی کار درستی است اما کاربران با انواع دیگر محتوا ارتباط بیشتری برقرار می کنند؛ به همین دلیل پیشنهاد می شود از انواع دیگر محتوا نظیر محتوای تصویری، ویدئویی و صوتی در محتوای خود استفاده کنید. این کار باعث می شود تا کاربران بیشتر در سایت شما بمانند و گوگل رتبه سایت شما را افزایش دهد.
  • لینک سازی داخلی: یکی از مسائل مهمی که باید رعایت کنید، لینک سازی داخلی در محتوا است. شما باید بین صفحات مختلف سایت خود لینک سازی منطقی و صحیح انجام دهید.
  • محتوای ارزشمند و کاربردی: مهم ترین مسئله ای که باید در نظر داشته باشید، این است که محتوای سایت شما باید بتواند نیاز کاربران را رفع کند. در واقع باید محتوایی بنویسید که پس از خواندن کاربر، سوال یا نیاز او پاسخ داده شود.

موارد دیگری هم هستند که در سئوی محتوا اهمیت بسیار زیادی دارند اما مهم ترین مسائل در سئو محتوا که بخشی از سئو کلاه سفید است، همین موارد هستند. با رعایت این نکات به راحتی می توانید محتوای ارزشمندی تولید کنید و رتبه سایت خود را بهبود ببخشید.

بخش های سئو کلاه سفید کدام هستند؟

سئو کلاه سفید از بخش های مختلفی تشکیل شده است که برای بهبود رتبه سایت خود حتماً باید آن ها را رعایت کنید! در این بخش می خواهیم به بخش های مختلف سئو کلاه سفید بپردازیم تا با رعایت آن ها بتوانید رتبه سایت خود را افزایش دهید:

۱.استراتژی سئو

یکی از مهم ترین بخش های سئو کلاه سفید، استراتژی سئو است. مفهوم ساده استراتژی سئو نقشه راهی است که باید طی کنید! در واقع با داشتن استراتژی سئو شما می دانید که در چند ماه آینده باید چه کاری انجام دهید و چگونه سئوی سایت خود را مدیریت کنید. برای آن که بتوانید یک استراتژی سئو حرفه ای داشته باشید، باید با تمامی بخش های سئو آشنا باشید و تجربه کافی در این زمینه کسب کنید. اگر خودتان می خواهید سایت را سئو کنید و تخصص کافی در این زمینه ندارید، بهتر است یک مشاور سئو در کنار خود داشته باشید تا کمک بگیرید و کارهای سئو را انجام دهید. استراتژی سئو شامل استراتژی محتوا، لینک سازی و سئو فنی می شود که همه را باید در کنار هم داشته باشید تا بدانید در چند ماه آینده قرار است چه کاری انجام دهید. همچنین ممکن است نیاز به تغییر استراتژی داشته باشید؛ بنابراین باید تجربه کافی در زمینه سئو داشته باشید یا از یک متخصص سئو کمک بگیرید.

۲. تحقیق کلمات کلیدی هدف

یکی دیگر از بخش های بسیار مهم سئو کلاه سفید، تحقیق کلمات کلیدی است! شما باید بدانید که قرار است با چه کلمات کلیدی در گوگل بالا باشید. همچنین باید کلمات کلیدی شما به گونه ای انتخاب شوند که بتواند محصول یا خدمات شما را بفروشد! مثلاً اگر در زمینه فروشگاه لوازم یدکی خودرو فعالیت می کنید، کلمات کلیدی باید کاملاً مرتبط باشند. اگر بخواهید با کلمات کلیدی در حوزه ارز بالا باشید، شاید بتوانید ترافیک جذب کنید اما در نهایت نمی توانید محصولات یا خدمات خود را بفروشید. تحقیقات کلمات کلیدی نه تنها برای بخش محتوا، بلکه برای بخش لینک سازی هم اهمیت دارد. پس قدم اول برای سئو کلاه سفید، تحقیق کلمات کلیدی است! چرا بخش های دیگر سئو هم کاملاً وابسته به تحقیق کلمات کلیدی هدف است و این مرحله باید به درستی انجام شود. در این مرحله هم اگر تخصص کافی ندارید، می توانید از یک متخصص کمک بگیرید تا بهترین نتیجه را از این بخش و بخش های بعدی سئو داشته باشید.

۳. تولید محتوای ارزشمند و همیشه سبز

تولید محتوا بخش جدانشدنی از هر کسب و کاری است! نه تنها در سئو، بلکه در تمامی پلتفرم هایی که می خواهید مخاطب داشته باشید باید تولید محتوا کنید. متخصصان سئو معتقدند که محتوا پادشاه است و می تواند مشتریان زیادی برای شما جذب کند. البته نه هر محتوایی! بلکه محتوای ارزشمند و همیشه سبز ارزشمند است. در واقع شما باید بتوانید محتوایی ایجاد کنید که مخاطبان به آن نیاز دارند. یکی از بهترین انواع تولید محتوا، تولید محتوا حول سوالات و نیازهای کاربران است. به عبارت ساده تر، محتوای شما باید بتواند به سوال یا نیاز مخاطبان پاسخ دهد. محتوای همیشه سبز هم به محتوایی گفته می شود که همیشه در گوگل جستجو می شود! به عنوان مثل عبارت بازاریابی محتوا همیشه در گوگل جستجو می شود اما عنوان ترندهای بازاریابی محتوا در سال ۲۰۲۰ عبارتی است که تنها در سال ۲۰۲۰ جستجو می شود! بنابراین دو اصل کاربردی بودن محتوا و همیشه سبز بودن آن را فراموش نکنید.

۴. سئو فنی یا تکنیکال

سئو فنی یا تکنیکال بخشی از سئو است که بخش های فنی سایت را بهینه سازی می کند! این بخش هم به قسمت های مختلفی تقسیم بندی می شود که مهم ترین آن بهینه بودن کد های سایت، بهینه بودن سرعت سایت، تجربه کاربری و در نهایت، واکنش گرا بودن سایت جهت نمایش در موبایل و تبلت است. ممکن است برای بهینه سازی این بخش به کدنویس نیاز داشته باشید! بنابراین اگر کدنویسی بلد نیستید، بهتر است از یک متخصص سایت استفاده کنید تا سایت شما را از نظر سئو فنی بهینه سازی کند.

۵. لینک سازی داخلی

لینک سازی داخلی هم در سئو کلاه سفید اهمیت بسیار زیادی دارد! با استفاده از لینک سازی داخلی می توانید بین صفحات مرتبط سایت خود لینک سازی کنید و آن ها را به هم متصل کنید. به عنوان مثال اگر در مورد “ابزارهای تولید محتوا” در سایت خود محتوایی منتشر کرده اید، بهتر است یک محتوای دیگر با عنوان “محتوا چیست” داشته باشید؛ زیرا ممکن است یک کاربر با مفهوم دقیق تولید محتوا آشنا نباشد و بخواهد در مورد آن اطلاعات کسب کند. البته لینک سازی باید کاملاً درست و منطقی باشد! لینک دادن به صفحاتی که هیچ ارتباطی با صفحه خاص ندارند درست نیست و می تواند تاثیر منفی داشته باشد.

۶. لینک سازی خارجی

لینک سازی خارجی به معنای لینک گرفتن از سایت های دیگر برای سایت خودتان است. این بخش از سئو کلاه سفید باید به دقت انجام شود تا بیشترین تاثیر را بگیرید. گاهی اوقات کاربران اقدام به خرید غیر اصولی لینک انبوه می کنند که گوگل متوجه می شود و ممکن است سایت را جریمه کند. خرید رپورتاژ آگهی یکی مثال های لینک سازی خارجی است که البته باز هم باید به دقت انجام شود.

این ۶ بخش مهم ترین بخش های سئو کلاه سفید محسوب می شوند که اهمیت زیادی دارند. اگر می خواهید سایت خود را اصولی و به صورت کلاه سفید سئو کنید، حتماً باید این موارد را به خوبی انجام دهید.

نتیجه گیری

سئو کلاه سفید یکی از انواع سئو است که بر اساس قوانین گوگل انجام می شود و احتمال جریمه شدن یک سایت توسط گوگل را به صفر می رساند. در این مقال به بررسی کامل سئو کلاه سفید و بخش های مهم آن پرداختیم که امیدواریم مفید واقع شده باشد. اگر سوالی دارید، می توانید از طریق بخش نظرات مطرح کنید تا شما را راهنمایی کنیم.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *