Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS
آموزش سئو

Domain Rating یا dr چیست و چه تاثیر بر روی رتبه صفحات دارد؟

دامین ریتینگ اچرفس

ابزار Ahrefs همانند گوگل و سایر موتورهای جستجو وب سایت های مختلف را کرول می کند و بک لینک های موجود را دنبال می کند. این ابزار تنها بر اساس لینک های دریافتی و خروجی یک وب سایت ( فارغ از تعداد بازدید، عمر دامنه یا اسم برند) به آن ها امتیاز می دهد که این امتیاز با اسم Domain Rating یا dr شناخته می شود.

Domain Rating عددی بین ۰ تا ۱۰۰ می باشد که به صورت لوگاریتمی افزایش پیدا می کند (به این صورت که افزایش dr از ۲۱ به ۲۲ راحت تر از افزایش آن از ۵۰ به ۵۱ است). هر چه مقدار این عدد بالاتر باشد، آن دامنه اعتبار بالاتری دارد.

ابزار Ahrefs برخلاف گوگل دارای منابع محدودی است و نمی تواند همه صفحه هات وب را کرول کرده و اطلاعات عظیمی را جمع آوری کند و این ابزار بر اساس Dr هر وب سایت تصمیم گیری می کند که از هر سایت چند صفحه را نهایتا بازبینی و کرول کند به همین خاطر همه بک لینک های شما با این ابزار قابل مشاهده نیست.

معیار های مهم سایت Ahrefs برای رتبه دهی به سایت های مختلف

  • تعداد دامنه های منحصر به فرد دارای لینک dofollow به وب سایت هدف (فقط لینک اول مهم است و لینک های بعدی تاثیری روی dr ندارد).
  • ارزش Dr دامنه های لینک دهنده (لینک از صفحه اصلی یا صفحات عمیق تر هیچ تفاوتی روی افزایش dr دامنه ندارد).
  • تعداد دامنه های لینک شده منحصر به فرد هر یک از دامنه های لینک دهنده به سایت هدف (Dr بین دامنه های لینک شده با لینک dofollow تقسیم می شود).

کاهش دامین ریت بدون کاهش بک لینک

دلایل کاهش Dr بدون از دست دادن بک لینک

این اتفاق می تواند به دلایل زیر روی دهد.

  • وقتی یک سایت دارای Dr=100 است و بک لینک های زیادی به دست می آورد سایت Ahrefs نمی تواند به آن سایت Dr=101 اختصاص دهد. بنابراین در عوض Dr مابقی سایت ها را یک عدد کاهش می دهد.
  • dr وب سایت هایی که به سایت هدف لینک داده اند کاهش پیدا کند.
  • لینک های خروجی وب سایت هایی که به شما لینک داده اند بیشتر شود، اینگونه مقدار اعتباری که به وب سایت شما می رسد کمتر شود.

دلیل بالا بودن Dr دامنه هایی که از دامنه های با قدرت بالا لینک ندارند

اگر وب سایتی با Dr بالا به هزار سایت دیگر لینک دهد، Dr کمتری به هر یک از این وب سایت ها منتقل خواهد شد. اما اگه وب سایت دیگری با Dr متوسط به صد سایت لینک دهد، ممکن است سایت هدف Dr بیشتری نسبت به هزار سایت ذکر شده دریافت کند. یعنی ممکن است وب سایت با dr پایین اعتبار بیشتری نسبت به وب سایت با dr بالا منتقل کند.

Dr همه دامنه ها به زیر دامنه منتقل نمی شود

Dr همه دامنه ها در ابزار Ahrefs به زیر دامنه منتقل نمی شود و این انتقال فقط شامل زیردامنه هایی است که توسط خود مدیر وب سایت ایجاد می شود و کاربران مختلف نمی توانند اقدام به ایجاد زیر دامنه کنند.

برای مثال dr سایت blogspot.com با dr وبلاگ هایی کاربران مختلف روی این دامنه ایجاد می کنند متفاوت است ولی dr سایت wordpress.org با dr ساب دامین های خود برابر است.

سئو گوگل

آیا گوگل در الگوریتم خود از چیزی مانند Domain Rating استفاده می کند؟

اعتبار یک وب سایت برای رتبه بندی تاثیر زیادی دارد اما این اعتبار به نحوی نیست که نتوان آن را با چند لینک داخلی و خارجی جبران کرد.
اگر یک صفحه یتیم در یک دامنه با اعتبار دامنه بالا ایجاد کنید. ( پیج یتیم صفحه ای از وب سایت است که از هیچ صفحه از آن وب سایت لینک ندارد). در گوگل رتبه خوبی کسب نمی کند و اعتبار دامنه در نظر گرفته نمی شود.

اما اگر همین صفحه را با استفاده از لینک های داخلی مناسب تغذیه کنید، رتبه های خیلی بهتری کسب می کند.

سایت Ahrefs تحقیقاتی بر روی این مسئله انجام داده است که رتبه های یک صفحه را با تعداد لینک های داخلی آن صفحه سنجیده و مورد بررسی قرار داده است.

 

همانطور که از تصویر بالا برداشت می شود صفحاتی که رتبه بهتری دارند لینک های داخلی بهتری دریافت کرده اند و اما توجه کنید که این تنها دلیل رتبه بندی نیست و بلکه یکی از دلایل اصلی رتبه بندی صفحه هات مختلف وب سایت ها است.

آیا وب سایت با قدرت دامنه پایین می تواند رتبه بهتری از وب سایت با قدرت دامنه بالاتر بگیرد؟

بله یک وب سایت اگر لینک های داخلی و خارجی با کیفیت تری نسبت به رقیب برای صفحه هدف خود ایجاد کند و محتوای صفحه  دارای کیفیت بالاتری باشد می تواند رتبه بهتری در نتایج جستجو کسب کند.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *