Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS
آموزش سئو

ریدایرکت ۴۱۰ چیست؟! آموزش استفاده از استاتوس کد ۴۱۰ در سایت

ریدایرکت 410

استاتوس کد ۴۱۰ (Gone) و استاتوس کد ۴۰۴ (Not Found) را در صفحاتی از سایت به کار می‌بریم که دیگر وجود ندارد، اما تفاوت‌هایی بین این دو استاتوس کد وجود دارد که قصد داریم در این مقاله به این تفاوت ها اشاره کنیم.

ریدایرکت ۴۱۰ اصطلاحی اشتباه در دنیای وب

در دنیای وب به صورت اشتباه دوستان از اصطلاح ریدایرکت ۴۱۰ به جای استاتوس ۴۱۰ استفاده می‌کنند، کدهایی که به صورت ۳xx هستند برای ریدایرکت استفاده می‌شوند و نباید از این اصطلاح (ریدایرکت) برای سایر کدها استفاده کرد، ریدایرکت به معنی انتقال از یک صفحه به صفحه دیگر است ولی استاتوس ۴۱۰ هیچگونه انتقالی را انجام نمی‌دهد اما مسئله‌ای که هست در هنگام اختصاص دادن این کد به یک صفحه در فایل htaccess از اصطلاح redirect 410 استفاده می‌شود.

استاتوس کد ۴۱۰ (HTTP Status code: 410) چیست؟

هر مرورگر برای دسترسی به اطلاعات یک صفحه از سایت درخواست‌هایی را به‌سمت سرور ارسال می‌کند. این درخواست ها از طرف سرور متناسب با محتوای صفحه می‌تواند متفاوت باشد که به آن ها استاتوس کد (HTTP Status code) گفته می‌شود. یکی از معروف ترین این کدها استاتوس کدهای ۴xx هستند که نشان دهنده وجود مشکلی روی سرور هستند که استاتوس کد ۴۱۰ نیز از این مجموعه است. استاتوس کدهای ۴XX نشان دهنده وجود مشکل روی سرور هستند و استاتوس کد ۴۱۰ زیر مجموعه آن‌ها است.

کاربرد استاتوس کد ۴۱۰

هنگامی که ربات‌های کرولر گوگل و سایر موتورهای جستجوی از سمت سرور استاتوس ۴۱۰ را دریافت می کنند، به این موضوع پی می‌برند که مدیر سایت از قصد این صفحه را پاک کرده است و حذف دیتای مربوط به صفحه به خاطر مشکل در سرور و دیتابیس نیست. در واقع پاک کردن صفحاتی از سایت می تواند به دلایل مختلفی از طرف مدیر سایت اتفاق بیفتد، مثل قدیمی شدن صفحه، عدم وجود درخواست برای آن محتوا، هک شدن سایت و ساخت صفحات زیاد با محتوا چینی و هندی توسط هکر یا خبری که روی سایت درج شده و خلاف آن ثابت شده. پس از مشاهده این استاتوس موتورهای جستجو اقدام به حذف سریع این صفحات از نتایج جستجوی خود می کنند.

ارور 404

تفاوت استاتوس کد ۴۱۰ با ۴۰۴ در چیست؟

معنای هر دو این استاتوس ها، عدم وجود صفحه مورد نظر است با این تفاوت که ارور ۴۱۰ بیانگر آن است که در این url محتوایی وجود داشته و به صورت دائمی حذف شده است، اما استاتوس ۴۰۴ بیانگر این موضوع است که یا در این url از ابتدا محتوایی وجود نداشته یا اگر محتوایی وجود داشته به صورت موقتی یا غیر عمدی حذف شده است و ممکن است این محتوا دوباره در این url نمایان شود. به همین خاطر موتورهای جستجو در بازه های زمانی کوتاه دوباره به این صفحه سر خواهند زد و این مورد باعث مصرف کرول باجت (Crawl Budget) شما برای صفحه ای می شود که دیگر به آن نیازی ندارید. در واقع این گونه نیست که موتور های جستجو به صفحه با استاتوس ۴۱۰ سر نزنند، فقط این اتفاق در بازده های طولانی تعداد خیلی کمتری اتفاق می افتد. اما به صورت کلی بعد از مدتی که موتورهای جستجو به صفحه‌ای سر بزنند و با محتوای خاصی رو به رو نشوند‌‍‍، دیگر به صفحه سر نخواهند زد و با این صفحه مانند صفحات پیشفرض ۴۰۴ برخورد خواهند کرد.

چرا از ۳۰۱ به جای ۴۱۰ استفاه نکنیم؟

در اینجا خیلی از مدیران دچار مشکل می شوند و احساس می کنند که اگر صفحه را ۴۱۰ کنند، گوگل برای آنها یک خطا در نظر می‌گیرد و به خاطر این ترس مجبور می شوند که از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کنند که این موضوع خود باعث هدر رفت کرول باجت سایت شده و تاثیری روی سئو صفحه هدف نخواهد داشت. لازم به ذکر است که ریدایرکت ۳۰۱ برای صفحاتی کاربرد دارد که دارای ورودی از گوگل هستند و اگر به صورت دائم حذف شوند و به صفحه مرتبط دیگری هدایت نشوند، برای سایت بسیار مضر خواهد بود. در این صورت از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده می کنند.

اما استاتوس کد ۴۱۰ برای صفحاتی استفاده می‌شود که به اصطلاح به آنها صفحات مرده می گویند. حتی ممکن هست شما مجبور شوید به دلیل تغییر استراتژی کسب و کار خود یکسری صفحات را به صورت دائمی حذف کنید و به هیچ صفحه دیگری هدایت نکنید یا اصلا دیگر هیچ صفحه مرتبط دیگری برای ریدایرکت کردن آن ندارید. در این صورت راهی جز استفاده از استاتوس کد ۴۱۰ ندارید.

آیا حذف صفحات نوایندکس هم نیاز به ۴۱۰ دارند؟

اگر صفحه ای از وب سایت شما نو ایندکس است یعنی موتورهای جستجو به صورت پیش فرض به این صفحه از سایت شما در بازده زمانی طولانی و تعداد دفعات خیلی کمتری سر میزند. این مسئله همانند ارور ۴۱۰ است و حذف صفحات نوایندکس بدون استاتوس کد ۴۱۰ مشکلی ایجاد نمی کند.

آیا ممکن هست با ۴۱۰ کردن مشکلات دیگری هم رخ دهد؟

اگر شما به آدرس صفحات با کد استاتوس ۴۱۰ در سایر صفحات سایت خود لینک داده باشید یا از سایر وب سایت ها به این صفحه لینک خارجی وجود داشته باشد، شما با ارور های مختلفی در سرچ کنسول خود برخورد خواهید کرد، پس بعد از حذف این  صفحات در بازده های مختلف با ابزارهای موجود مثل (اسکریمینگ فراگ، سرچ کنسول، ahrefs، moz ) این موارد را بررسی نمایید و چاره ای برای آن پیدا کنید. توجه کنید هرگز برای راحتی خود بقیه صفحات حذف شده را به یک صفحه ۴۱۰ ریدایرکت نکنید.

آموزش استفاده از استاتوس کد ۴۱۰ در سایت

برای استفاده از کد ۴۱۰ در وب سایت نیاز است تا فایل htaccess را ویرایش کنید. برای انجام این کار فقط کافیست این فایل را در root سایت پیدا کنید و کد زیر را متناسب با صفحه مورد نظر خود در پایین ترین ردیف این فایل قرار دهید.

برای مثال برای اینکه صفحه https://aliahmadi.org/path  با استاتوس ۴۱۰ برگردانیم از کد زیر در فایل htaccess استفاده میکنیم.

redirect 410 /path

ریدایرگت 410

پس از اقدامات بالا بعد از مراجعه به صفحه مورد نظر با استاتوس کد ۴۱۰ مواجه خواهید شد.

در صورتی که با هر مشکلی مواجه شدید یا سوالی برایتان پیش آمد، می توانید در قسمت کامنت های این پست درج نمایید. ما در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهیم بود.

Comments (10)

 1. مهدی
  ۱۴۰۱-۰۵-۲۷ پاسخ

  مقاله خوبی بود

 2. مهدی براتی
  ۱۴۰۱-۰۶-۲۹ پاسخ

  مطلب فوق العاده ای بود. خیلی خوب همه چیو توضیح دادین.

 3. الهام
  ۱۴۰۱-۰۷-۰۱ پاسخ

  خیلی کامل و خوب بود.
  فقط اگر یه تعداد زیادی مثلا حدود ۱۰۰ تا صفحه که ورودی گوگل ندارن و ایندکس نشدن در یکروز حذف ۴۱۰ شه تاثیر منفی توی گوگل نداره؟ باعث افت رتبه سایت شه

  • علی احمدی
   ۱۴۰۱-۰۷-۰۱ پاسخ

   صفحه ای که ایندکس نشده حذفش تاثیری روی افت سئو سایت شما نداره و حتی ممکنه بخاطر بهینه شدن کرول باجت و بهتر شدن سرعت سایت باعث رشد سئو سایت شما بشه که البته ۱۰۰ تا صفحه تعداد قابل توجهی نیست.

 4. مهسا
  ۱۴۰۱-۱۲-۰۷ پاسخ

  خیلی مفیسد بود
  من حدود ۳۰۰۰ تا لینگ دارم که همش تگ و فیده که تو گوگل جایگاه گرفتن اما ورودی ای ندارن بنظرتون ۴۱۰ بزنم؟

  • علی احمدی
   ۱۴۰۱-۱۲-۲۱ پاسخ

   بله می‌تونید اینکارو بکنید. خیلی روی کرول باجت تاثیر مثبتی داره و سئوتون بهتر میشه.

 5. علی
  ۱۴۰۲-۰۳-۲۷ پاسخ

  سلام وقت بخیر وقتی تعداد صفحاتی که میخایم ۴۱۰ کنیم زیاد هست و همه از یک نوع هستند مثلا /attachment چطور با هم انجام بدیم؟

  • علی احمدی
   ۱۴۰۲-۰۷-۰۳ پاسخ

   سلام. وقتتون بخیر
   فقط کافیه /attachment رو قرار بدین جای path هرچی آدرس که شامل این متن باشه ۴۱۰ می‌شه

 6. بسپار
  ۱۴۰۲-۰۴-۱۲ پاسخ

  من حدود ۱۷۰ ارور ۴۰۴ دارم
  که در واقع خودم حذف کردم.
  چطور میتونم در htaccess تعیین کنم که لینک هایی که حذف میکنم، از این به بعد، ۴۱۰ در نظر بگیر؟

  که دیگه هر دفعه نخوام دستی توو اچ تی اکسس بزنم

  • علی احمدی
   ۱۴۰۲-۰۷-۰۳ پاسخ

   کلا اگه تعدادش زیاده بعد یه مدت که حذف کردین خودش ۴۱۰ حساب می‌کنه. معمولا دوستان میان صفحه ۴۰۴ رو ریدایرکت می‌کنند روی ۴۱۰ که کار اشتباهی هست، به نظرم بزارید بمونه همینطوری، چون ممکنه یه موقع صفحه ای به اشتباه حذف بشه و متوجه نشید و خیلی از مواقع منجربه حذف رتبه‌ها یا افت رتبه‌ها میشه.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *