Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS
آموزش سئو

لینک شکسته چیست (Broken Link) و چه تاثیری بر سئو دارد؟

لینک شکسته، لینک هایی هستند که کاربران و موتورهای جستجو را به صفحات دارای ارور ( نه لزوما استاتوس ۴۰۴ ) هدایت می‌کنند. لینک‌های شکسته باعث ایجاد ارورهای مختلفی در سرچ کنسول می‌شوند و از طرفی اگر تعداد این ارورها افزایش یابد باعث آسیب به تجربه کاربری و از بین رفتن اعتبار صفحات وب سایت شما می‌شوند و این می‌تواند سئو سایت شما را تحت تاثیر قرار دهد، از طرفی بهبود این موارد می‌تواند باعث افزایش چشمگیر سئو سایت شما شود. در این مقاله از سئو وین قصد داریم شما را با انواع لینک شکسته، نحوه شناسایی و رفع آن‌ها آشنا کنیم.

انواع لینک شکسته

لینک های شکسته ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شوند، لینک های شکسته به طور کلی به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند که برای شناسایی هرکدام می‌توانید از ابزارهای مختلفی استفاده کنید.

لینک‌های داخلی شکسته (broken links)

این نوع از لینک‌های شکسته، بخاطر وجود لینک‌های داخلی اشتباه در سایت اتفاق می‌افتد که می‌تواند به دلایل مانند خطای انسانی یا مشکلات سرور روی دهد. در این قسمت به معمول ترین این خطاها خواهیم پرداخت.

استفاده از url تصاویر حذف شده

این مشکل زمانی پیش می‌آید که شما از یک تصویر در صفحات مختلف سایت خود استفاده کرده‌اید ولی این تصویر بعد از مدتی به دلایلی حذف شده است، حال شما باید این تصاویر را از داخل سورس (source) صفحات نیز جذف کنید.

حذف صفحات سایت، بدون حذف لینک های داخلی

گاهی نیاز داریم که یک صفحه را حذف کنیم (حال چه با استاتوس کد ۴۱۰ یا ۴۰۴) اما به این مورد توجه نمی‌کنیم که ممکن است این صفحه دارای لینک های داخلی از سایر صفحات ما باشد که باعث هدایت موتورهای جستجو و کاربران به این صفحات می‌شود.

تغییر url صفحات بدون ریدایرکت (redirect)

تغییر آدرس صفحات ایندکس شده بدون ریدایرکت url صفحه قبلی روی url صفحه جدید باعث از بین رفتن اعتبار قبلی محتوا می شود و اگر لینک داخلی یا خارجی داشته باشد باعث ایجاد ارور ۴۰۴ در سرچ کنسول می‌شود و اگر فاقد لینک باشد در قسمت Excluded نمایان می‌شود.

لینک به صفحات دارای ارور در سایت‌های دیگر

گاهی برای معرفی یک وب سایت حال چه برای معرفی منبع و چه برای استفاده از ابزارها به یک صفحه از سایت‌ های دیگر لینک می‌دهیم و صفحه مقصد بعد از مدتی به دلایل مختلف حذف شود و این باعث ایجاد یک لینک شکسته می‌شود که تاثیر بدی روی تجربه کاربری وب سایت شما دارشته و از طرفی نیز باعث کاهش اعتبار صفحه مبدا لینک می‌شود.

لینک شکسته چیست

لینک‌های خارجی شکسته (broken backlinks)

لینک‌های خارجی شکسته، لینک‌هایی هستند که از سایر وب سایت ها به صفحات دارای اروری که روی وب سایت ما وجود دارند، هدایت می‌شوند. این لینک‌های شکسته ممکن است به صورت عمدی توسط رقبا، یا توسط خود ما با حذف صفحات دارای بک لینک به‌وجود آمده باشند.

 

 

از کجا می‌توانیم لینک شکسته را پیدا کنیم؟

حال با توجه به اینکه با تاثیرات مخرب لینک های شکسته روی سئو سایت و انواع لینک های شکسته آشنا شدین باید با روش های مناسب و سریع اقدام به رفع لینک های شکسته کنید.

 

اسکریمینگ فراگ (screaming frog)

اسکریمینگ فراگ یک ابزار دقیق و قدرتمند است که تمام صفحات داخلی سایت را آنالیز کرده و دیتای کاملی را در اختیار شما قرار می‌دهد و در مقابل هر صفحه اطلاعات مربوط به آن صفحه درج می‌شود. صفخاتی که دارای ، استاتوس ۴۰۴ و استاتوس های ۵xx هستند مربوط به لینک های شکسته هستند و حتما از یکی از صفحات داخلی به این صفحات لینک داده شده است که اسکریمینگ فراگ آن‌ها را پیدا کرده است، در قسمت پایین داخل تب inlinks مربوط به هر صفحه، صفحاتی که به این صفحه لینک داده‌اند را می‌توانید پیدا کنید و آن لینک را حذف کنید.

سایت Ahrefs

سایت Ahrefs نیز بهترین وب سایت برای شناسایی لینک های شکسته خارجی کمک خواهد کرد برای اینکار کافیست Broken

 

سایت brokenlinkcheck.com

این سایت سایت همانند اسکریمینگ فراگ لینک های داخلی وب سایت شما را بررسی کرده و صفحات دارای ارور ۴۰۴ را با آدرس صفحه‌ای که به صفحات ۴۰۴ لینک داده است به شما نمایش می‌دهد ولی دیتای این سایت نسبت به اسکریمینگ فراگ تعداد لینک های شکسته کمتری را نمایش می‌دهد ولی برای سایت های کوچک مناسب است.

 

کمک از ابزار سرچ کنسول گوگل

سرچ کنسول گوگل یکی از ابزارهای مناسب برای شناسایی صفحات با لینک شکسته است که می‌توانید لینک های شکسته سایت خود را پیدا کنید. کافیس در سرچ کنسول به روی صفحه Coverage رفته تا صفحه‌ای همانند تصویر زیر نمایان شود. در این صفحه ارورهای مختلف در تب Error و Excluded قابل مشاهده است اما صفحاتی که دارای لینک داخلی و خارجی هستند در قسمت Error قابل مشاهده هستند.

افزونه های وردپرسی Broken Link Checker

در آخر اگر سایتی با cms وردپرس دارید می‌توانید از افزونه های Broken Link Checker برای شناسایی لینک های داخلی شکسته استفاده کنید.

جمع بندی

بی‌تردید هرچه تعداد مشکلات وب سایت شما کمتر شود و از کرول باجت وب سایت خود نهایت استفاده را ببرید می‌توانید در نتایج گوگل و سایر موتورهای جستجو رتبه بهتری را کسب کنید.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *