Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
آموزش سئو

آنالیز رقبا در سئو : بهترین ابزارهای بررسی سئوی رقبا

وقتی که شما کار آنالیز رقبا در سئو را تمام می کنید تازه متوجه می شوید که کجا باید لینک بگیرید. چه محتوایی را باید تولید کنید. چه میزان محتوا باید منتشر کنید. نقاط ضعف و نقاط قوت خود را خواهید فهمید. چه کسانی واقعا رقبای اصلی شما هستند. در این مطلب صفر تا صد نکات مهم و اهمیت بررسی رقبا در سئو را کندوکاو خواهیم کرد. همینطور مهمترین و پرکاربردترین ابزارهای سئو و بررسی رقبا در سئو را معرفی خواهیم کرد.

چه اندازه آنالیز رقبا در سئو مهم هست؟

به قدری این عامل مهم هست که اگر در حوزه های متوسط و سخت از این راه کمک نگیرید، می توانیم بگوییم که دارید در جاده ای حرکت می کنید که مسیر و مقصد آن برای شما مشخص نیست. شما باید بدانید که رقبا در کجا حضور دارند و برای رسیدن به این نقطه چه کارهایی انجام داده اند.

چه زمانی باید رقبا را آنالیز کنیم؟

چه در شروع یک پروژه سئو هستید و چه در مسیر آن قرار دارید همیشه باید رقبای اصلی و بزرگ خود را رصد کنید. شما این را هم باید بدانید که در مسیر سئو کردن، مطمئنا رقبای جدیدی هم وجود دارند که شاید در صفحات پایین تر گوگل حضور داشته باشند و هنوز قدرت کافی پیدا نکرده اند. با کمک الکسا سعی کنید که رقبای خود را آنالیز کنید. الکسا در این زمینه رقبای بسیار زیادی را به شما نشان می دهد.

آیا ابزارهای خوبی برای انجام اینکار داریم؟

اکثر ابزارهای خوب پولی هستند و شما باید برای آنها به صورت دلاری پرداخت کنید. اما یکسری از سایتها بخش رایگان هم دارند که می توانید با کمک خلاقیت در آنها به نکات مهمی دست یابید.

آیا ابزارهای بررسی رقبا دقیق هستند؟

اکثر این ابزارها به صورت کاملا دقیق نیستند. اما در بررسی قسمتی از سایت رقبا می توانید به یک سایت و ابزار اکتفا کنید. مثلا برای لینک سازی به سایت moz و ahrefs – برای کلمات رقبا می توانید از سایت semrush و Ubersuggest و برای سئوی داخلی سایت هم از همین ۴ مورد کمک بگیرید.

کدام قسمت های آنالیز رقبا مهم تر هست؟

مطمئنا بخشهایی از سایت رقبا برای ما بسیار مهم هستند که اگر آنها را بررسی کنیم، می توانیم حدود ۷۵% مسیر موفقیت آنها را متوجه شویم. این موارد عبارتند از: لینک سازی خارجی – کلمات کلیدی مهم – صفحات پرترافیک – میزان تولید محتوا – قدرت دامنه سایت، اشاره کرد.

آیا باید مثل رقیب رفتار کنیم؟

نکته مهم در آنالیز رقبا برای سئو سایت این هست که نباید همانند رقبا رفتار کنیم و همان کارهایی که آنها انجام داده اند را ما هم انجام دهیم. به طور مثال شما بعد از تجزیه و تحلیل رقبا برای سئو متوجه می شوید که در یکسری کلمات، آنها رتبه خوبی دارند و در کلماتی که فکر می کردید ترافیک بالاتری دارند، کاملا در اشتباه بودید. با این تحلیل شما نگرش خود را در مورد کلمات کلیدی اصلی خود تغییر خواهید داد. این می تواند قدم بزرگی در تولید محتوا و گرفتن نتیجه سریعتر نسبت به رقبا از زمان شروع کار سئو باشد.

یا متوجه می شوید که آنها در ابتدا به مدت زیادی اصلا لینک سازی خارجی خوبی نداشته اند ( به کمک ابزار ahrefs). در حالیکه شما با یک برنامه خوب می توانید استارت لینک سازی خارجی خود را بزنید و در زمان کوتاه تری به صفحه اول گوگل و همان رقیب قوی نزدیک شوید و حتی در مدت زمان کوتاهی بالاتر از آنها قرار بگیرید.

در چه قسمت هایی باید مثل رقبا رفتار کنیم؟

در برخی موارد مانند نوع استراتژی لینک سازی داخلی و نوع تولید محتوا و تجربه کاربری، می توان تا حد بسیار زیادی از رقبا کمک گرفت. اما در خیلی از موارد همانند: میزان ایندکس صفحات در گوگل – میزان تولید محتوا – تقلید از تمام لینک های خارجی رقبا بهتر است مراقب باشیم.

چگونه رقیب خود را پیدا کنم؟

چند روش برای اینکار وجود دارد. در بخش بالا سایت هایی را به شما معرفی کردیم که می توانید از آنها کمک بگیرید. اما یک روش دیگر هم این هست که خودتان کلمه کلیدی مهم و مدنظرتان سرچ کنید و لیست دامنه هایی که تا صفحه ۳ نشان داده شده است را یادداشت کنید.

از این لیست سایت هایی که به صورت تخصصی همانند شما فعالیت می کنند را نشانه گذاری کنید و سایت هایی که به صورت عمومی همانند خبرگزاری ها و سایت های اشتراک ویدیو و انجمن ها را جدا کنید. همچنین سایت های بزرگ فروشگاهی یا آموزشی همانند متمم و یا دیجی کالا را هم باید جزء رقیب خود بدانید. اگر این سایت ها در حوزه کلمات کلیدی مهم شما رتبه دارند.

آیا کسی که در حوزه ما فعالیت دارد ، رقیب ما هست؟

این یک اشتباه هست. شما بعد از اینکه رقبای اصلی خود را که به صورت تخصصی فعالیت دارند را یادداشت کردید، باید یکسری سایت که در رابطه با موضوع شما در سایت خودشان یک دسته بندی در منوی سایت دارند را هم جزء رقیب خود به حساب بیاورید.

به طور مثال شما در حوره موفقیت فعالیت دارید و سایت چطور هم یک دسته بندی در مورد سبک زندگی دارد. پس سایت چطور هم می تواند برای شما یک رقیب جدید درجه ۲ با توجه به ترافیک بالا باشد.

چرا درجه ۲؟

زیرا میزان محتوای سایت چطور در حوزه موفقیت مطمئنا کمتر از سایت های تخصصی این حوزه هست و شما هم قصد دارید که مطالب بسیار بیشتری در حوزه تخصصی خود ایجاد کنید. همین موضوع باعث می شود تا بعد از مدتی که سایت شما قدرت پیدا کرد و ترافیک نسبتا معمولی دریافت کردید، کنار زدن سایتی مانند چطور برای شما راحت تر خواهد بود. البته رقبای دیگری هم در آن کلمه خواهید داشت.

بررسی رقبا در سئو چگونه انجام می شود؟

اگر فکر می کنید که تمامی سایت هایی که قصد دارند کار سئو را انجام دهند باید تمامی زیر و بم رقبا را دربیاورند در اشتباه هستید. اکثر سایت ها فقط نکاتی که در بخش مهمترین قسمت های سئو اشاره کرده ایم را بررسی می کنند. پس شما هم بهتر هست بجای اینکه کل وقت و انرژی خود را صرف رقبا کنید، فقط مهمترین بخش ها را بررسی کنید.

آنالیز کلمات پرترافیک سایت رقبا

با کمک ابزار الکسا و Ubersuggest می توانید بررسی کنید که کدام صفحات رقبا و کلمات آنها ترافیک بالاتری دارند. البته سایت ماز هم این آمار را با کمی اشتباه می دهد. اما با کمک یه روشی که به شما می گوییم خواهید فهمید که رقبا روی چه کلماتی تمرکز بیشتری دارند؟! فقط کافی هست که ببینید روی چه لینکهایی از سایت خود بک لینک گرفته اند.

نکته دیگر کلمات لانگ تیل هستند که اگر متوجه شدید رقبا در آنها ترافیک نسبتا متوسطی دارند باید در ابتدای کار خود تمرکز خود را بر روی آنها بگذارید و کلمات شبیه آنها را حتما با ابزارها و خود گوگل بدست بیاورید.

آنالیز لینک سازی خارجی رقبا

یکی دیگر از مهمترین نکاتی که باید حتما به آن توجه کنید منابع بک لینکی هست که رقبای شما در آنجا توانسته اند لینک سازی کنند. سایت هایی مثل moz و ahrefs گزینه عالی برای اینکار هستند. مخصوصا سایت ahrefs که به تنهایی برای اینکار کافی هست. حتی می توانید متوجه شوید که چه کلماتی برای رقبا اهمیت بالایی دارد که برای بالا آوردن و بالا ماندن آن زحمت زیادی روی بک لینک انجام می دهند.

البته نمی توان در این مورد به صورت ۱۰۰% تمرکز کرد. زیرا مطمئنا کلمات زیادی هستن که ممکن هست ترافیک بالایی داشته باشد. اما بخاطر ضعف رقبا در آن کلمه، سایت رقیب توانسته بدون کار خاصی رتبه اول را بگیرد و ترافیک خوبی را کسب کند.

بررسی شبکه اجتماعی رقیب

اکثرا در ایران فقط برندهای بزرگ شبکه اجتماعی نسبتا خوبی دارند و سایت های دیگر زیاد در این مورد موفق نیستند. اما باز هم بررسی کنید که سایت رقیب شما چه مقدار سوشال سیگنال خوبی دارد.

قدرت برند رقبا

خیلی از رقبا با توجه به سابقه زیاد توانستند برندسازی خوبی برای خود انجام دهند. اگر رقیبی در این اندازه دارید کار راحتی ندارید. باید در ابتدا برند سازی خوبی انجام دهید.

نحوه نگارش رقبای شما

شاید در اهمیت بعدی یا درجه ۲ باشد. اما برای شما که در ابتدای راه هستید در درجه اول قرار دارد. شما باید بهتر از رقبا در زمینه تولید محتوا کار کنید. پس محتوا و نوع نگارش آن را در سایت رقیب بررسی کنید. شما باید بهتر از آنها انجام دهید. البته اگر در شروع کار هستید حتی با بهتر و بیشتر نوشتن هم شاید نتوانید رتبه خوبی کسب کنید. باید اعتماد شما نزد گوگل تقویت شود.

بررسی تجربه کاربری سایت و ساختار سایت

این موضوع هم می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید رقبا با چه نوع تجربه کاربری و سئو تکنیکال خوبی توانسته اند نزد گوگل محبوب شوند. البته سایتهای قدیمی از این مورد کمی مستثنی هستند. آن هم بخاطر اعتبار بالایی که نزد گوگل دارند. و شاید هم اگر تغییر ساختاری انجام دهند, هزینه و مشکلات بسیار زیادی بعد از آن رخ دهد.

جمع بندی آنالیز رقبا در سئو

باور کنید با انجام بررسی روی رقبا برای سئو زمان زیادی را برای آینده کسب وکار خود صرفه جویی خواهید کرد. اما اگر زمان زیادی برای انجام اینکار ندارید حداقل دو کار را حتما انجام دهید. یکی بررسی لینک های رقبا و دیگری پیدا کردن صفحات و کلمات پرترافیک رقبا هست. حتی اگر می توانید این کار را به یک تیم متخصص مثل ” تحلیل سئو ” بسپارید تا برای شما این مراحل را انجام دهد.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.