Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS
آموزش سئو

آنالیز رقبا در سئو سایت : به چه مواردی دقت کنیم؟

آنالیز رقبا در سئو سایت

سئو سایت یعنی رقابت برای کسب رتبه بالاتر نسبت به بقیه، این به این معناست که شما باید نسبت به بقیه بهتر باشید تا بتوانید رتبه‌ای بالاتر از آن‌ها کسب کنید که این منجر به افزایش بازدید گوگل وب سایت شما خواهد شد.

برای اینکه بتوانید در سئو رشد کنید و رتبه‌ای بالاتر از رقبا به دست آورید نیاز نیست حتما چندین برابر رقبا رشد کنید فقط کافیست در مراحل اولیه کار کمی از آن‌ها بهتر باشید و برای بهتر بودن نسبت به آن‌ها نیاز به بررسی سئو سایت رقبا دارید و اینکه نقاط قوت و ضعف رقبا را پیدا کنید و به همان اندازه قوی شوید و نقاط ضعف رقبا را در سایت ‌خود به نقاط قوت تبدیل کنید.

چه اندازه آنالیز رقبا در سئو مهم هست؟

سئو سایت پروسه ای زمان‌بر است و برای همین شما در طی مسیر نیاز دارید تا برای رسیدن به رقبا یا از دست ندادن گوی سبقت در مقابل رقبا همیشه وب سایت های رقیب را آنالیز کنید و از اقداماتی که انجام می‌دهند آگاه باشید در غیر اینصورت ممکن است حتی از تغییرات بازار نیز بی خیر باشید. برای مثال بعضی خدمات بسته به نیاز بازار بعد از گذشت مدتی شکل و ساختار خود را تغییر می‌دهند و ممکن است شما از این تغییرات مطلع نباشید و بعد از مدتی از نیاز بازار فاصله بگیرید و حجم زیادی از مشتریان خود را از دست بدهید.

آنالیز رقبا در سئو سایت

رقبای شما چه کسانی هستند؟

رقبای سئو سایت شما به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند که برای آنالیز هریک باید به نکات متفاوتی توجه کنید.

رقبای بازاریابی محتوایی

این نوع از رقبا خدماتی متفاوت با خدمات شما ارائه می‌دهند و فقط روی سئو و بازدید با سایت شما رقابت می‌کنند و کاربرانی که می‌توانند مشتری شما باشند را به طرف سایت خود جذب می‌کنند، این وب سایت‌ها معمولا به صورت وبلاگی هستند و در مورد موضوعات متفاوتی محتوا تولید می‌کنند.

تولید محتوای تخصصی نسبت به تولید محتوای عمومی مزیت بالاتری دارد که باعث می‌شود سایت شما رتبه های بهتری را کسب کند و رقبای وبلاگی نمی‌توانند تهدید جدی برای سئو سایت شما باشند و بعد از مدتی شما نسبت به این نوع از وب سایت ها در کلمات اصلی جایکاه بالاتری کسب می‌کنید.

اما در کسب رتبه روی کلمات فرعی مسیر سختی پیش رو دارید و باید استراتژی مناسبی انتخاب کنید و ابتدای کار روی گپ‌های محتوایی رقبا کار کنید.

رقبای تجاری

این نوع از رقبا، رقبایی هستند که خدماتی مشابه خدمات شما ارائه می‌دهند و روی کلمات مشابهی سایت خود را سئو می‌کنند، برای همین نیاز است روی موارد بیشتر و جزئی‌تری برای بررسی این وب سایت‌ها تمرکز کنید. مثل ساختار کلی سایت، محتوا، بک لینک ها، لینک سازی داخلی، اسکیماها و حتی ui و ux سایت.

آنالیز رقبا در سئو سایت

چه زمانی باید رقبا را آنالیز کنیم؟

در خیلی از مواقع مدیران وب سایت‌ها اصلا به فکر آنالیز رقبا نمی‌افتند و فقط به کار خود ادامه می‌دهند یا زمانی دست به آنالیز رقبا می‌زنند که حسابی از رقبا در سئو عقب هستند و برای جبران این عقب افتادگی نیاز به چندین ماه زمان است (در صورتی که رقبا دیگر هیچ کاری روی سئو سایت خود نکنند).

چه در آغاز سئو سایت و چه مدت زیادی از شروع سئو سایت شما گذشته باشد باید همیشه رقبای اصلی خود را بررسی و آنالیز کنید.

برای بررسی رقبا به چه مواردی دقت کنیم؟

برای بررسی رقبا شما نیاز دارید تا همه چیز را چک کنید و برای هرکاری که انجام می‌دهند دنبال دلیل باشید، اما باید توجه کنید که لزوما همه کارهایی که انجام می‌دهند درست نیست و حتی ممکن است به سئو سایت رقیب ضربه بزند. به همین دلیل ابدا بدون مشاوره با یک متخصص سئو اقدامات سایت رقیب را بر روی سایت خود پیاده نکنید. از طرفی ممکن است یک استراتژی برای سایت رقیب مفید باشد و همان استراتژی باعث نابودی سئو سایت شما شود.

بررسی ساختار سایت

ساختار سایت مهم‌ترین نکات در سئو سایت شماست، چرا که سئو بدون داشتن سایتی با ساختار مناسب امکان‌پذیر نیست و شما با بررسی رقبا باید ساختار مناسبی برای صفحات سایت خود بچینید. برای مثال شما در حوزه فروش گوشی باید همانند رقبای خود برای برندهای مختلف گوشی صفحات جداگانه بسازید و برای لوازم جانبی هر برند نیز صفحات جدا داشته باشید.

بررسی نحوه تولید محتوای رقبا

اینکه رقبای شما چه نوع محتوایی تولید می‌کنند برای سئو سایت شما می‌تواند یه نکته مهم و اساسی باشد، برای مثال وقتی رقبای شما برای معرفی گوشی‌های موبایل از محتوای ویدویی در کنار محتوای متنی استفاده می‌کنند نسبت به وب سایت‌هایی که تنها از محتوای متنی استفاده می‌کنند نرخ تبدیل و سئو بهتری دارند.

برند در سئو سایت

قدرت برند رقیب

قدرت برند یکی از مهم‌ترین مواردی است که هم روی سئو و هم روی نرخ تبدیل شما تاثیرگذار است و ممکن است شما با داشتن قیمتی بالاتر از رقبا نیز بتوانید فروش بالایی داشته باشید و در سئو نیست موفق‌تر عمل کنید.

بررسی شبکه اجتماعی رقیب

سیگنال‌ شبکه‌های اجتماغی (Social signal) تاثیر به سزایی روی سئو سایت شما دارند و به همین خاطر مهم است که با بررسی رقبای خود نسبت به این مورد که کدام شبکه های اجتماعی تاثیر بالاتری روی سایت شما دارند آگاهی پیدا کنید.

بررسی قیمت گذاری محصولات

قیمت محصولات تاثیر بالایی روی نرخ تبدیل کاربران دارد که این مورد نیز اهمیت بالایی روی ماندگاری کاربران روی سایت شما و این ماندگاری تاثیر مستقیمی روی سئو سایت شما دارد. پس سعی کنید با بررسی کامل قیمت محصولات رقیب از قیمت گذاری‌های غیر منطقی پرهیز کنید.

جمع بندی آنالیز رقبا در سئو

مطالب بالا تنها بخش‌های اصلی از نکاتی است که شما هنگام آنالیز رقبا باید به آن توجه کنید و نکات ریز و درشت زیادی وجود دارد که از حوصله این مقاله خارج هستند و شما برای آشنایی با این موارد علاوه بر آگاهی از نکات تئوری نیازمند تجربه هستید تا بتوانید قدرت وب سایت‌ها را تشخیص دهید و بتوانید متوجه شوید که چه کارهایی برای سئو سایت شما مفید است و چه کارهایی می‌تواند به سایت شما آسیب بزند.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *